Ramowy dzienny plan świetlicy

6.00 - 8.00 Schodzenie się dzieci, rozmowy indywidualne. Pierwsze śniadanie dzieci, które nie zdążyły w domu zjeść śniadania. Wykonanie zaległych prac domowych. Dowolne gry i zabawy dzieci (konstruowanie, zabawy tematyczne, gry planszowe, układanki itp) Przypomnienie o spokojnym przychodzeniu i wychodzeniu ze świetlicy.

8.00-9.30 Zajęcia w podgrupach integrujące grupę, gry planszowe przy stolikach, gry i zabawy rozwijające twórcze myślenie, (zajęcia wg programu wychowawczego prowadzone przez wychowawców) „Spotkanie z bajką” – zajęcia czytelnicze.

9.30-12.30 Zajęcia indywidualne, gry planszowe, zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. Zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, zabawy z zastosowaniem dramy, zabawy tematyczne, zajęcia rozwijające zdolności manualne.

11.30-13.30 Pora obiadowa dla uczniów. Przypomnienie o odpowiednim zachowaniu się podczas obiadu w stołówce.

12.30–13.00 Gry i zabawy wg zainteresowań dzieci, gry stolikowe, zabawy na świeżym powietrzu. (w zależności od pogody) Zabawy rozwijające pamięć i spostrzegawczość, zajęcia plastyczne, relaksacyjne.

13.00 –13.30, 14.00 -14.30 Zajęcia ciche, odrabianie zadań, kolorowanie, malowanie… Zajęcia relaksacyjno – wyciszające. „Spotkanie z bajką” – zajęcia czytelnicze.

14.30 – 16.00 Zajęcia wg programu wychowawczego lub zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. Zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, zabawy z zastosowaniem dramy, zabawy tematyczne, zajęcia rozwijające zdolności manualne. Oglądanie filmów dla dzieci.

16.00 – 17.00 Zajęcia wg zainteresowań, gry stolikowe. Rekreacja na świeżym powietrzu. Porządkowanie sali świetlicowej. Rozchodzenie się dzieci do domu.

Pozostałe godziny są przeznaczone na dowolne zabawy dzieci oraz na realizację przez wychowawców tematyki zawartej „Planie wychowawczym świetlicy”.

W czasie ładnej pogody uczniowie powinni jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.

Dziennym rozkład zajęć świetlicowych może być zmieniony w zależności od różnych okoliczności np. w przypadku większej liczby dzieci w świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela.

Regulamin Świetlicy Szkolnej

I Zasady ogólne:

Dziecko przebywa w świetlicy szkolnej pod opieką wychowawcy tylko w godzinach jej otwarcia tzn. od godz.: 6:00 do godz.: 17.00.
Opuszczenie świetlicy po skończonych zajęciach edukacyjnych odbywa się zgodnie z zapisem w "Karcie przyjęcia dziecka do świetlicy". O każdej zmianie w sposobie powrotu dziecka do domu, wychowawca świetlicy jest informowany pisemnie przez opiekuna prawnego danego ucznia.
Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej przestrzegają poniższego regulaminu:

II Regulamin uczestnika zajęć w świetlicy szkolnej

Uczeń ma obowiązek:

- zachowywać się w świetlicy kulturalnie;

- szanować zarówno dorosłych, jak i dzieci;

- dbać o bezpieczeństwo własne i innych;.

- stosować się do próśb i poleceń wychowawcy;

- informować o każdym wyjściu ze świetlicy (uczeń nie może opuścić świetlicy bez pozwolenia wychowawcy);

- szanować sprzęty, przybory, gry i zabawki;

- dbać o estetyczny wygląd świetlicy szkolnej;

- sprzątać po sobie, odkładać rzeczy na miejsce.

Uczeń powinien:

- uczestniczyć w zajęciach;

- brać udział w konkursach, zabawach, zawodach, turniejach.

Uwagi:

1. Podczas prowadzonych zajęć i w czasie odrabiania zadań domowych uczeń jest zobowiązany do zachowania ciszy.

2. W świetlicy szkolnej obowiązuje zakaz biegania i krzyczenia.

Regulamin zachowania w autobusie szkolnym

1. Oczekując na przyjazd autobusu szkolnego, uczeń zachowuje się kulturalnie, w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu jego i innych.

2. Uczeń zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność zarówno podczas wsiadania do autobusu, jak i wsiadania do niego.

3. Po wejściu do autobusu, uczeń powinien skasować bilet oraz obowiązkowo zająć miejsce siedzące. Jeżeli takich miejsc brak, uczeń stoi i trzyma się uchwytów.

4. Podczas jazdy zabronione jest przebywanie na stopniach autobusu.

5. Niedopuszczalne jest, aby uczeń zachowywał się niekulturalnie, lekceważąco, w sposób zagrażający bezpieczeństwu własnemu i innych, aby naruszał czyjąś nietykalność, śmiecił, zachowywał się zbyt głośno, aby niszczył wyposażenie autobusu.

6. Uczeń nie może opuścić autobusu szkolnego podczas postoju (podczas oczekiwania na odjazd).

7. Wysiadając z autobusu przy szkole i na przystanku „Metalchem II”, uczeń przekracza jezdnię tylko za pozwoleniem.

Regulamin zachowania się uczniów w stołówce szkolnej

1. W stołówce szkolnej przebywają wyłącznie osoby jedzące obiad lub go zamawiające.

2. Podczas oczekiwania na wydanie obiadu, jak i podczas jego spożywania, uczeń ma obowiązek zachowywać się kulturalnie.

3. Po zjedzeniu posiłku uczeń odnosi naczynia i sztućce do wyznaczonego miejsca.

4. Uczeń zobowiązany jest do pozostawienia stołu w należytej czystości oraz do zasunięcia krzesła.

5. W stołówce szkolnej obowiązuje zakaz biegania i krzyczenia.

Regulamin korzystani z zabawek w świetlicy

Uczeń informuje wychowawcę o wybraniu zabawki za jaką będzie odpowiedzialny podczas zabawy.

Uczeń bawi się zabawką zgodnie z jej przeznaczeniem, nie niszczy jej, a wszystkie jej uszkodzenia zgłasza wychowawcy.

Uczeń nie bierze udziału w niebezpiecznych zabawach, ostrzega kolegów przed niebezpieczeństwem, zgłasza ten fakt wychowawcy.

Po skończonej zabawie Uczeń odkłada zabawkę na miejsce i informuje wychowawcę, że zakończył zabawę.

Uczeń, który celowo zniszczy zabawkę jest zobowiązany do jej naprawy lub odkupienia. Uczeń, który uszkodził zabawkę przypadkowo sam decyduje o formie zadośćuczynienia.

Uczeń, który nie będzie stosował się do powyższych zasad NIE będzie mógł korzystać z zabawek, gier planszowych w czasie wyznaczonym przez wychowawców i uczniów korzystających ze świetlicy.