Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

nprcz belka men bn ik nck kolor rgb

Przypominamy o możliwości wypożyczenia książek na wakacje. Wszystkich uczniów, którzy nie uzupełnili jeszcze swoich zapasów serdecznie zapraszamy!

001 20230619143926

Dnia 2 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z panem Waldemarem Cichoniem – autorem serii książek o kocie Cukierku. Podczas wydarzenia poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących pracy pisarza, procesu powstawania książek oraz Cukierka. Dowiedzieliśmy się, że Cukierek istnieje naprawdę, zobaczyliśmy jak wygląda (słodkie niewiniątko) i poznaliśmy kilka jego tajemnic. Następnie autor przeczytał fragment najnowszej książki „Przepraszam, Cukierku!”. Oczywiście znalazł się także czas na pytania oraz wspólne zdjęcia i autografy. Było naprawdę wspaniale i inspirująco! Na zakończenie otrzymaliśmy od autora najnowszą część przygód Cukierka – będzie dostępna w naszej szkolnej bibliotece. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Radą Dzielnicy VII, która sfinansowała także zakup książek na nagrody za udział w konkursach czytelniczy.

 Bardzo dziękujemy Dzielnicy VII Grotowice, Groszowice, Nowa Wieś Królewska za umożliwienie zorganizowania takiego wydarzenia.

Serdeczne podziękowania ślemy także do pana Waldemara Cichonia i Wydawnictwa Żwakowskiego za wspólnie spędzony czas.

Jeżeli ktoś nadal czuje niedosyt to pana Waldemara można spotkać podczas Festiwalu Książki w Opolu.

Z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece można było zobaczyć wystawę wierszyków napisanych przez naszych uczniów w ramach konkursu. Odbyło się także wręczenie nagród i dyplomów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim twórcom i gratulujemy wspaniałych pomysłów.

Współorganizatorem konkursu jest Rada Dzielnicy VII.

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w różnych spotkaniach i warsztatach:

- spotkanie z Calineczką,

- zajęcia z sentymentalny wilkiem i teatrzykiem kamishabi,

- warsztaty z rysowania mangi,

- dziurawy komiks,

- konkurs ze znajomości baśniowej klasyki dla klas III,

- konkurs wiedzy o lekturach dla klas 4-8,

- polecajki czytelnicze, wspólne czytanie książki „Może”,

- wirtualny spacer po najpiękniejszych bibliotekach świata,

- pokaz zainteresowań, tworzenie plakatów,

- 7 książek z okazji Tygodnia Bibliotek – akcja czytelnicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć, warsztatów, konkursów. Pamiętajcie, że biblioteka jest Moja, Twoja, Nasza! Znajdzie się miejsce dla każdego.

Nasza uczennica Zuzia bierze udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym "Tuliszkowski Talent Show". Trzymamy kciuki i gratulujemy pięknej pracy.

Organizatorem konkursu jest Księgarnia Tuliszków

001 20230428142852

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie poznali najciekawsze i najdziwniejsze książki oraz obejrzeli 1 odcinek miniserialu o molach książkowych.

"Mole książkowe" to animowany miniserial dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. To kolejna odsłona kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Kolejne odcinki serialu można obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=3dRp3sDuq9Y&list=PLx4t9H3Z1xSK9iLWvpvnxCSPujGndzmUM&index=4

001 20230427141942

Dnia 5 kwietnia uczniowie klas 1 wzięli udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, a aktorom za przygotowanie inscenizacji.

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach.

Informacji na temat konkursów można także szukać na Padlecie: https://padlet.com/kutkiewiczmalgorzata/biblioteczna-p-eczka-9msfrdqr3qoa

W dniu 8 marca w Filia nr 10 MBP Opole w Groszowicach odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych naszej uczennicy Lidii Łyko z klasy Va.
Lidia opowiedziała koleżankom z klasy i opiekunom o swojej twórczości, następnie wszyscy z zainteresowaniem oglądali prace.
Zapraszamy rodziców i uczniów naszej szkoły do zwiedzenia wystawy.

001 20230216144248

W ramach akcji „Z książką spędzam ferie” biblioteka szkolna przygotowała wystawkę prezentującą nowości zakupione w ramach NPRC 2.0, która zachęcała uczniów do wypożyczenia książek na okres ferii zimowych. Drugim działaniem zachęcającym do sięgania po książki była zabawa pt. „Randka z książką”, która polegała na wylosowaniu książki z działu z nowościami.

Kto jeszcze nie ma książki? Zapraszamy do biblioteki!

Dnia 18 stycznia uczniowie klas 1-3 świętowali Dzień Kubusia Puchatka. Czytaliśmy fragmenty książek o Kubusiu, wykonaliśmy prace plastyczne oraz przygotowaliśmy wystawki książek i pluszaków. Bardzo lubimy to święto.

Dnia 24 października uczniowie klasy 1c wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu. Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

001 202301101505

Dnia 21 października uczniowie klasy 3a wzięli udział w zajęciach o sztuce prowadzonych przez MBP Opole.

002 202301101505

Nasza szkoła w dniach 14-21.11.2022r. włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii. Uczniowie klas I-III wysłuchali fragmentów książki „Co robią uczucia?” oraz „Niebieski przyjaciel”. Wykonali także prace plastyczne. Chętni uczniowie klas IV-VIII wysłuchali bajki terapeutycznej pt. „Boisko bezradności”  proponowanej przez PBW w Opolu.

W październiku obchodziliśmy w bibliotece święto przez cały miesiąc! Uczniowie mogli w tym czasie wziąć udział w akcjach: „4 books challenge”, „wieża aktywnego czytelnika” oraz napisać życzenia dla biblioteki. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w proponowanych aktywnościach!

Dnia 14 grudnia uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Konkursie Głośnego Czytania . Konkurs polegał na czytaniu fragmentów książek wybranych spośród nowości kupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Współorganizatorem i sponsorem nagród jest Dzielnica VII Grotowice, Groszowice, Nowa Wieś Królewska.

Wszyscy uczestnicy świetnie się spisali. Wyróżnione miejscami zostały następujące osoby:

I miejsce - Uliana, kl. 8c, Iga, kl.4b,

II miejsce - Zuzanna W., kl. 8c,

III miejsce - Zofia J., kl. 8a.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

„W świecie bajek i baśni” – klasa 1a

Klasa 1a od września do listopada realizowała projekt edukacyjno-czytelniczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Projekt realizowano na lekcjach bibliotecznych oraz na lekcjach z wychowawcą.

Cel główny projektu:

Propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego po bajki i baśnie.

 Cele szczegółowe:

- Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,

- Wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej,

- Wzbudzenie zainteresowania światem,

- Rozwijanie twórczości muzycznej i plastycznej

- Integracja wewnątrzklasowa

Dnia 9 grudnia uczniowie naszej szkoły oraz seniorzy z Domu Dziennego Pobytu wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Ewą Martynkien. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszej szkoły z Radą Dzielnicy VII oraz Filią nr 10 MBP Opole. Bardzo dziękujemy sponsorom z rady Dzielnicy VII Grotowice, Groszowice, Nowa Wieś Królewska za umożliwienie zorganizowania takiego spotkania.

 

I miejsce – Paulina W. kl. 3b, Alicja H. kl. 2c, Emilia D. kl. 3a, Lena G. kl. 1c

II miejsce – Anna G. kl. 3a, Milena Z. kl. 3a, Maja K. kl. 2a

III miejsce – Emilia G. kl. 2c, Maja S. kl. 2b, Lena P. kl. 2a

Wyróżnienie – Paweł J. kl. 3b, Zuzanna Ch. Kl. 1c.

Konkurs został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Dnia 25.11.2022 r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Członkowie Koła Czytelniczego oraz wolontariusze przygotowali z tej okazji teatrzyk kukiełkowy do bajki „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klasy pierwszej oraz uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Oprócz tego uczniowie mogli samodzielnie przygotować opaski przestawiające misie, pokolorować dużego misia oraz wypożyczać książki o przygodach pluszowych bohaterów.

Było naprawdę bardzo przyjemnie!

001 20221201182329

Booktalking:

I miejsce – Zofia J. kl. 8a

II miejsce – Anna J. kl. 5a

III miejsce – Uliana S. kl. 8c, Weronika B. kl. 5a

Moja ulubiona postać z bajki:

I miejsce – Lena G. kl. 1c, Zuzanna Ch. kl. 1c, Martyna Ś. kl. 2c, Paulina W. kl. 3b

II miejsce – Wojciech M. kl. 1b, Olimpia J. kl. 2a, Martyna P. kl. 2a, Alicja Z. kl. 2b, Maja S. kl. 2b, Marika Sulikowska kl. 3b, Maja K. kl. 2a, Zuzanna N. kl. 2b

III miejsce – Matylda D. kl. 3b, Lena P. kl. 2a, Emilia Z. kl. 2c, Kalina Ś. kl. 2c, Julia H. kl. 1c, Małgorzata S. kl. 1a, Lena W. kl. 2c, Liliana G. kl. 3a, Emilia K. kl. 1b

Reklama książki:

I miejsce – Lena C. kl. 5a

II miejsce – Viktoria K. kl. 4b

III miejsce – Wiktor N. kl. 5b

Wyróżnienie – Julia Ś. kl. 5a

Serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że konkurs został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

16 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs "Booktalking". Uczestniczki pięknie zaprezentowały przeczytane wcześniej książki. Cele konkursu to: promocja czytelnictwa, utrwalanie nawyku obcowania z książką, podnoszenie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i przekazywania zapamiętanych wiadomości w ciekawy sposób.

Konkurs odbył się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

W dniu 14 listopada odbył się wernisaż prac plastycznych uczennicy klasy 5a Julii Śliwy. Wystawa została zorganizowana w Filii nr 10 MBP w Opolu przy ul. Franciszka Józefa Buhla. Julia opowiedziała koleżankom z klasy i opiekunom o swojej twórczości, następnie wszyscy z zainteresowaniem oglądali prace.

Zapraszamy rodziców i uczniów naszej szkoły do zwiedzenia wystawy.

Barbara Szwach

W dniach 4 i 7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie wysłuchali przygód „Czerwonego Kapturka” i „Brzydkiego Kaczątka”, rozwiązywali zagadki oraz wykonali własne pacynki i kukiełki do przedstawienia. Chętne dzieci przebrały się za swoją ulubioną postać z bajki, a także przyniosły do szkoły książeczki. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w akcję!

Dnia 4 listopada 2022 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Uroczystym Pasowaniu na Czytelnika. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli przedstawienie „Piraci na Książkolandii” zaprezentowane przez członków Koła Czytelniczego. Następnie złożyli uroczystą obietnicę i zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Młodzi czytelnicy otrzymali upominki w postaci książek od Instytutu Książki, pamiątkowe dyplomy, zakładki oraz słodką niespodziankę. Po zapoznaniu się  z zasadami korzystania z biblioteki wypożyczyli swoje pierwsze książki.

Uczniowie klasy 8c w ramach projektu realizowanego w ramach NPRC 2.0 przygotowali w szkole pudełka bookcrossingowe. Można pozostawić w nich przeczytaną książkę lub zabrać ze sobą pozycję, która nas interesuje. Zapraszamy do korzystania całą społeczność szkolną! Uwolnijmy książki i czytajmy!

Akcja realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

001 20221114155445

Na przełomie października i listopada w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz książki organizowany przy współpracy z Księgarnią Tuliszków. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa oraz wzbudzenie zainteresowania wydarzeniami mającymi miejsce w bibliotece. Za udział w kiermaszu biblioteka pozyska także nowe książki.

Dnia 01.10.2022r. w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. W imprezie uczestniczyli rodzice, dzieci, nauczyciele oraz społeczność lokalna. W trakcie wydarzenia biblioteka promowała czytelnictwo na specjalnie przygotowanym stanowisku czytelniczym, na którym czekały takie atrakcje jak:

- kiermasz książki używanej,

- akcja społeczna „Podaruj wiersz”,

- warsztaty wykonywania zakładek do książek,

- spotkanie z teatrzykiem Kamishibai – „Wilk i siedem koźlątek”, teatrzyk prezentowany przez uczennice należące do Koła Czytelniczego,

- plakaty przedstawiające zalety czytania oraz promujące NPRC 2.0.

(realizacja  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025)

 1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu.
 2. Zadanie konkursowe: wykonanie plakatu reklamowego dowolnie wybranej książki ze szkolnej biblioteki.
 1. Cele konkursu:

- Popularyzacja książek i czytelnictwa.

- Kształcenie umiejętności tworzenia plakatu reklamowego jako środka komunikacji masowej.

 1. Kryteria pracy:

- format A4 lub A3,

- technika dowolna,

- praca powinna posiadać cechy reklamy: hasło reklamowe, elementy graficzne.

 1. Podpisane prace konkursowe dostarczamy do biblioteki szkolnej do 14.11.2022 r.
 2. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6, klasy 7-8.
 3. Kryteria oceny:
  1. hasło reklamowe,
  2. poprawność językową treści słownych,
  3. przystępność odbioru,
  4. oryginalność i estetykę pracy,
  5. elementy graficzne.

001 20221103160911

011 202211031603

Po głosowaniu uczniów oraz konsultacjach z Samorządem Uczniowskim oraz Radą Rodziców ustaliliśmy listę zakupów nowości wydawniczych oraz przystąpiliśmy do zakupów.

Wśród kupionych książek na życzenie uczniów pojawiły m.in. mangi, komiksy, kryminały, fantastyka, literatura obyczajowa, książki o tematyce historycznej, przyrodniczej, książki o tematyce niepełnosprawności oraz dla osób z niepełnosprawnością – audiobooki, książki obrazkowe, z dużą czcionką, kreatywne. Oprócz nowości zakupiono także książki na nagrody za udział w działaniach promujących czytelnictwo. Dodatkowo zakup książek umożliwił nam odbycie 5 darmowych spotkań autorskich online z panem Marcinem Koziołem.

Wszystkie nowości zostały już opracowane, serdecznie zapraszamy do wypożyczeń.

Nowości wydawnicze można zobaczyć pod linkiem:

https://view.genial.ly/632747e5e49d1300181c45e5/presentation-nowosci-wydawnicze-w-bibliotece-szkolnej

Do biblioteki szkolnej zakupiono także bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych

Dnia 25 października w bibliotece szkolnej zorganizowano spotkanie z rodzicami nt. wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Przedstawiona prezentacja omawiała zalety książki oraz najważniejsze badania dotyczące czytelnictwa. Podczas spotkania rodzice poznali także strony internetowe poświęcone książkom oraz zapoznali się z nowościami wydawniczymi kupionymi w ramach NPRC 2.0.

(Realizacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025)

nprcz belka men bn ik nck rgb 1 2048x188

Członkowie koła polonistycznego z klasy IV od września do października brali udział w projekcie „W świecie dawnych ksiąg”. Podczas spotkań poznali sposób, w jaki pisano w średniowiecznych księgach, dowiedzieli się, czym jest inicjał i w jaki sposób można ozdobić tekst. Poznali także różne kroje pisma. Następnie wybrali książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz przepisali wybrany fragment tekstu, stylizując go na wzór średniowiecznych ksiąg. Podsumowaniem projektu jest wystawa, którą można obejrzeć przed wejściem do biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia prac oraz książek, które nas inspirowały.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursach realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

001 202210251659

002 202210251659

011 202210210759

Dnia 17.10.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI „PRZERWY NA CZYTANIE”. Akcja polegała na biciu rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Główne cele akcji to:

– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

– integracja uczniów;

– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Uczniowie naszej szkoły czytali wspólnie lub indywidualnie książki wypożyczone ze szkolnej biblioteki, wśród których znalazło się dużo nowości kupionych w ramach NPRC 2.0. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz klasie 7b, która współorganizowała akcję.

Zapraszamy za rok!

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu:

- 01.10.2022r. – Noc Bibliotek - https://pedagogiczna.pl/ogolnopolska-noc-bibliotek/

- 10.10.2022r. - IX Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych pt. „Co i jak czytamy?” - https://pedagogiczna.pl/ix-opolska-sesja-nauczycieli-bibliotek-szkolnych-i-pedagogicznych-pt-co-i-jak-czytamy/

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu :

- 01-22.10.2022r. – wystawa „Karol Szymanowski”

- 12.10.2022r., godz. 17:00, namiot w ogrodzie WBP - Spotkanie z Katarzyną Zdanowicz

- 12.10.2022r., godz. 18:30, namiot w ogrodzie WBP - Spotkanie z Maxem Cegielskim

- 19.10.2022r., godz. 17:00, czytelnia WBP - Spotkanie z Danutą Gwizdalanką

- 20.10.2022r., godz. 17:00, namiot w ogrodzie WBP - warsztaty z dr. Tomaszem Grzybem - "Wpływ społeczny, manipulacja, perswazja - kto i jak wpływa na nas, na kogo i jak wpływamy my?"

- 27.10.2022r., godz. 18:00, namiot w ogrodzie WBP - Spotkanie z Krzysztofem Umińskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu:

- 10.10.2022r., godz. 17:00, Biblioteka Główna - sala spotkań - 20 FFOL | Bukolika, reż. Karol Pałka

- 11.10.2022r., godz. 17:00, Biblioteka Główna - sala spotkań - 20 FFOL | W pętli ryzyka i fantazji, reż. Ryûsuke Hamaguchi

- 12.10.2022 (środa), godz. 18:00 II piętro MBP (Mediateka), ul. Minorytów 4 - FANTASTYCZNY KLUB DYSKUSYJNY czyli Dyskusyjny Klub Miłośników Fantastyki

- 13.10.2022, godz. 17:00, Biblioteka Główna - sala spotkań - 20 FFOL | Zwariować ze szczęścia, reż. Paolo Virzì

- Każda sobota godz. 10:00 Adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4 - CZYTAJMY RAZEM! / ЧИТАЙМО РАЗОМ!

- każda sobota o godz. 12:00 Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek (ul. Minorytów 4) - Sobota z Mamą i Tatą

- 17.10.2022, godz. 16:30 Filia nr 8 MBP, pl. Klasztorny 8A Zapisy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - W świecie kwiatów – warsztaty z Ireną Machaczek

- 25.10.2022, godz. 17:00, Biblioteka Główna - Wypożyczalnia dla Dzieci (Pokój Bajek) - Kamishibai

Dnia 29.09.2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej. Wysłuchali m.in. fragmentów książek „Cukierku, ty łobuzie!”, „Baśń o Zaczytanym Niedźwiedziu i króliku, który spadł z nieba”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Przeczytaliśmy także fragmenty książek o planetach i gwiazdach. Powstały wspaniałe portrety zwierząt, plakaty o planetach oraz ilustracje przedstawiające Zaczytanego Niedźwiedzia. W ramach Dnia Głośnego Czytania nasza szkoła dołączyła także do Ogólnopolskiej Akcji Czytamy z Sercem. W ramach tej akcji w świetlicy i bibliotece szkolnej powstały gazetki ścienne poświęcone sercu, odczytywane były także fragmenty tekstów zaproponowanych przez organizatorów. Uczniowie klas starszych na przerwach mogli wykonać zakładkę do książki w kształcie serca oraz wysłuchać fragmentów książki „Pracownia Aurory”. Ponadto uczniowie klasy V uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Wojciechem Widłakiem w formie online.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w Dzień Głośnego Czytania.

Dnia 7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ścienną oraz wystawkę książek, które pomagają być szczęśliwym. Do wykonania wystawki wykorzystano książki, które kupiono w ramach NPRC 2.0. Na przerwach uczniowie mogli także wykonać „uśmiechnięte zakładki”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

konkurs

Ikona PDF 50Regulamin konkursu

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę.

„Wierszyki o sercu”

1 miejsce – Emilia D. - kl. 3a, Zofia Ch. kl. - 2a,

2 miejsce – Jakub J. – kl. 2c, Alicja H. – kl. 2c, Blanka P. – kl. 2c,

3 miejsce – Olimpia J. – kl. 2a, Zofia J. – kl. 2a, Lena P. – kl. 2a, Paulina W. – kl. 3b,

Wyróżnienie – Emilia R. – kl. 3a, Bartłomiej J. – kl. 3a, Nazar O. – kl. 2a.

„Czytaj z sercem i o sercu”

1 miejsce – Viktoria K. – kl. 4b,

2 miejsce – Iga H. – kl. 4b,

3 miejsce – Julia Ś. – kl. 5a.

Serdecznie gratulujemy!

nprcz belka men bn ik nck rgb

Dnia 16.09.2022 r. uczniowie klas I, II, III, VI oraz VII wzięli udział w spotkaniach autorskich z Marcinem Koziołem w formie online, na żywo. Klasy VII poznały szaloną  historię komputerów, a klasy VI lekturę „Skrzynia Władcy Piorunów”. Najmłodsi uczniowie przeżyli przygodę z Wombatem Maksymilianem, puchaczami oraz konikami. Spotkanie zorganizowano dla uczniów naszej szkoły ze specjalnego studia wyposażonego w kilka kamer oraz inne urządzenia transmisyjne, które uatrakcyjniły zajęcia.

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za bardzo interesujące książki, zagadki i swoją obecność.  Dla naszych uczniów brawa za aktywność – jak zwykle byliście wspaniali!

(wydarzenie realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025)

007 202209191704

Już 16.09.2022 r. uczniowie klas I, II, III, VI oraz VII wezmą udział w spotkaniu autorskim z Marcinem Koziołem w formie online, na żywo. Nie możemy się doczekać!

001 20220915162841

002 20220915162300

Dnia 5 września w naszej szkole przeprowadzona została akcja czytelnicza z okazji „Narodowego Czytania”. Jest to wydarzenie organizowane przez Prezydenta RP już od 2012r. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała utwór Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. 

W wydarzeniu brali udział uczniowie klas ósmych, siódmych i czwartych, którzy mogli na swoich lekcjach języka polskiego poznać wybrane dzieła - „Świteziankę” oraz „Powrót taty”. Ponadto obejrzeli multimedialne rękopisy autorstwa Adama Mickiewicza  i krótki filmik biograficzny. Przed biblioteką szkolną utworzono także z tej okazji wystawę poświęconą tegorocznej akcji oraz ubiegłym edycjom. Przeprowadzone wydarzenie miało na celu propagowanie czytelnictwa i zainteresowanie literaturą polską.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Widzimy się za rok!

Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursach szkolnych z Okazji Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca (informacje na plakatach). Do wygrania piękne książki z autografami autora zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

(Realizacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025)

002 202209081546002 202209081546

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez biblioteki:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu:

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

 • każda sobota godz. 10:00 - CZYTAJMY RAZEM! / ЧИТАЙМО РАЗОМ!
 • każda sobota godz. 12:00 – Sobota z Mamą i Tatą
 • 03.09.2022r. – godz. 14:00 – Narodowe Czytanie 2022
 • 09.09.2022r. – godz. 18:00 - „Pocztówki ze świata” – spotkanie z podróżnikiem Markiem Pindralem – filia nr 4
 • 24.09.2022r. – godz. 10:30 - Jak z bajki – sobotnie spotkania z muzyką i literaturą – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
 • każdy ostatni wtorek miesiąca – 17:00 - Kamishibai

Przegląd inicjatyw bibliotecznych650

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez biblioteki:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu:

- 24.06. 2022r. - Noc Kultury - https://pedagogiczna.pl/noc-kultury-w-pbw-w-opolu/

-“Od rzeczy do pamiątki” – wystawa do 30.06.2022r. - https://pedagogiczna.pl/od-rzeczy-do-pamiatki-wystawa-2/

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu:

- Ilustragan - https://mbp.opole.pl/wydarzenia/ilustragan-6/

- 23.06.2022r. - Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha w Opolu - https://mbp.opole.pl/wydarzenia/koncert-uczniow-szkoly-muzycznej-yamaha-w-opolu/

- 24.06.2022r. - керамічні майстерні для дітей / Warsztaty ceramiczne dla dzieci z Ukrainy - https://mbp.opole.pl/wydarzenia/%d0%ba%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%bc%d1%96%d1%87%d0%bd%d1%96-%d0%bc%d0%b0%d0%b9%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%bd%d1%96-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%b4%d1%96%d1%82%d0%b5%d0%b9-warsztaty-ceramiczne-dla-dzieci/

- 24.06.2022r. – Noc Kultury w MBP Opole - https://mbp.opole.pl/wydarzenia/noc-kultury-w-mbp-2/

- Wakacje z MBP 2022 – od 27.06.2022r. - https://mbp.opole.pl/wydarzenia/wakacje-z-mbp-2022/

Od 01.07 będą zajęcia w j Filii nr 10 MBP w Groszowicach – zachęcam

- lekcje śpiewu dla dzieci z Ukrainy: https://mbp.opole.pl/wydarzenia/%d0%bc%d1%83%d0%b7%d0%b8%d1%87%d0%bd%d1%96-%d0%bc%d0%b0%d0%b9%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b8-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%b4%d1%96%d1%82%d0%b5%d0%b9-lekcje-spiewu-pop-dl-2-2022-07-26/

Święto wolnych ksiażek650

(Realizacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0)

Dnia 08 czerwca 2022r. naszą szkołę odwiedziła pisarka i poetka p. Aldona Pydych. Wprowadziła uczniów w niezwykły świat literatury.  Wysłuchaliśmy fragmentów tomików: „Babcia w czerwonej sukience”, „Czytajcie wierszyki”, „Biała zima” oraz poznaliśmy przygody sympatycznego pajacyka Filipka.

Serdecznie dziękujemy za piękne spotkanie!

 

Wyniki konkursu „Lektura w pudełku”

 • I miejsce – Julia Ś. 4a,
 • II miejsce – Alan K. 4a, Natalia M. 8a
 • III miejsce – Jakub M. 4b, Sandra S. 4a
 • Wyróżnienie: Wiktor N. 4b, Lena C. 4a, Bartosz R. 4a
 • Wręczenie nagród w przyszłym tygodniu.

Wyniki konkursu „Wspaniały świat ukryty w książkach”

 • I miejsce – Lena P. 1a, Maja K. 1a, Martyna Ś. 1c,
 • II miejsce – Aleksandra P. 1b, Alicja Z. 1b, Kalina Ś. 1c
 • III miejsce – Maja S. 1b, Paulina W. 2b, Viktoria K. 3a
 • Wyróżnienie: Agata J. 3b, Maria T. 1c, Paweł J. 2b

Wręczenie nagród w przyszłym tygodniu.

(Realizacja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0)

Dnia 17 maja 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Podczas wydarzenia omówiono najważniejsze zalety czytania, polecono przydatne strony internetowe dotyczące książek i biblioterapii oraz wyświetlono prezentację: https://view.genial.ly/6281472d1dae730011564c4c/presentation-wplyw-czytania-na-rozwoj-dzieci-i-mlodziezy

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w wydarzeniu 😊.

 (współpraca w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu:

- Warsztaty pt. Kolekcja starodruków Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – czyli historia książki od rękopisu do biblioteki cyfrowej, szczegóły: https://tiny.pl/96kjx

- 25 maja 2022 roku o godz. 13.00 w czytelni PBW w Opolu, przy ul. Kościuszki 14. Uniwersytet Wykładów Otwartych, spotkanie z dr Małgorzatą Burzką-Janik, szczegóły: https://pedagogiczna.pl/uniwersytet-wykladow-otwartych-6/

- Słuchowisko o PBW, szczegóły: https://pedagogiczna.pl/sluchowisko-o-pbw/

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu:

- Zaczytane opolskie – spotkania autorskie (już od 19.05.2022r.), szczegóły: https://tiny.pl/96kjn

- Wystawa Stobrawski Park Krajobrazowy (do 30.06.2022r.), szczegóły: https://tiny.pl/96kjz

- 19 maja, godz. 17:00, Muzyka w Galerii czyli Galeria Muzyki, szczegóły: https://tiny.pl/96kp1

- 21 maja, godz. 16:00, spotkanie z Robertem J. Szmidtem, szczegóły: https://tiny.pl/96kpd

- 21 maja, godz. 19:00, spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, szczegóły: https://tiny.pl/96kp4

- 24 maja, godz. 18:00, spotkanie z Krzysztofem Storym, szczegóły: https://tiny.pl/96kp2

- 21 maja, od godz. 10:00 ,XIII Opolskie Spotkania Fantastyczne, szczegóły: https://tiny.pl/96kpv

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu:

- Dni Opola z MBP Opole, szczegóły: https://tiny.pl/96kl9

- 4 Strony Marzeń – rodzinne spotkania podróżnicze Filia nr 4 MBP, szczegóły: https://tiny.pl/96klj

- 23.05. – 27.05.2022r. godz. 17:00, Warsztaty dla małych podróżników, Filia nr 4 MBP, szczegóły: https://mbp.opole.pl/wydarzenia/warsztaty-dla-malych-podroznikow/

- 24 maja, godz. 18:00, Dzień Matki z muzyką i poezją, szczegóły: https://tiny.pl/96kls

- 26 maja, godz. 18:00, Koncert zespołu Metronom z okazji Dnia Matki, szczegóły: https://mbp.opole.pl/wydarzenia/koncert-zespolu-metronom-z-okazji-dnia-matki/

- Gramy razem!, spotkania z planszówkami, szczegóły: https://tiny.pl/96k4h

- 31 maja, godz. 17:00, Kamishibai (uwaga: obowiązują zapisy!), szczegóły: https://tiny.pl/96k4t

Miło nam poinformować, że Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu otrzymała wparcie finansowe w formie dotacji celowej ze środków budżetu państwa na realizację Priorytetu 3 programu pod nazwą "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" w wysokości 15 000 zł, w tym: wkład własny organu prowadzącego szkołę w wysokości 3 000 zł.

Fundusze te zostaną przeznaczone na uzupełnienie księgozbioru, sprzętu bibliotecznego oraz promocję czytelnictwa.

Belka z logotypami operatorów NPRCz 202

bip

 

8 oferta

eDziennik

biblioteka

npcr21 25

sport

zdrowie3

swietlica

statuty

rodzice

nauczyciel

lekcje

Certyfikaty

bezpieczna szkola logo

lepsza szkola

szkola promujaca zdrowie

szkola bez przemocy

Projekty

osc

001 20231011163751

LOGO LAPTOP DLA UCZNIA

Go to Top
JSN Solid 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework